امروز

امروز :سه شنبه
3 بهمن 1396

آمار بازدید

کل بازدید ها : 559193
بازدید های امروز : 98

کنترل پنل

پست الکترونیک

تاریخ ارسال:
1396/01/18
عنوان مقاله: آنتی اکسیدان چیست و نقش آن در پیش گیری از چروک ...

به موادی آنتی اکسیدان گفته می شود که دارای مولکولهای بسیار پایدار باشند و بتوانند رادیکالهای آزاد را پایدار کنند،بدون آنکه خودشان ناپایدار شوند.
آیا می دانید رادیکال آزاد چیست و به چه چیز می توان آنرا تشبیه کرد؟
رادیکالهای آزاد ذراتی هستند که در اثر تاثیر عوامل خارجی در پوست ایجاد می شوند.این ذرات با هجوم به لایه درم پوست می توانند اجزای آنرا تخریب نمایند به عبارت ساده تر رادیکالهای آزاد را می توان به موریانه تشبیه کرد که به آهستگی و پیوستگی در حال تخریب ستونها و سقف خانه چوبی شما می باشند،ابتدا در ظاهر هیچگونه مشکلی مشاهده نمی گردد ولی بر اثر مرور زمان سقف خانه فرو خواهد ریخت.
به طور طبیعی مقداری آنتی اکسیدان در بدن هر فرد ساخته می شود ولی قسمت عمده آنها توسط ویتامینها، مواد معدنی، میوه ها و سبزیجات تامین می گردد. از جمله ویتامینهایی که اثر آنتی اکسیدانی قوی دارند می توان به ویتامینهای A,C,E اشاره کرد. چای سبز هم سرشار از آنتی اکسیدان می باشد.در طی سوخت وساز و متابولیسم بذن مواد مضری از سلولها آزاد می شوند که توسط همین مواذ آنتی اکسیدان دفع می شوند .
با گذشت سن قدرت آنتی اکسیدانی ذاتی بدن کاهش می یابد .بتدریج با تجمع مواد اکسیدان سلولهای بدن دچار آسیب تدریجی می شوند .این آسیب تدریجی منجر به تغییراتی می شود که ما آنرا در ظاهر افراد به شکل پیر شدن پوست، چروک و افتادگی پوست می بینیم.
از مهمترین عوامل خارجی که موجب بوجود آمدن رادیکالهای آزاد در پوست می گردند می توان به نور خورشید، استرس،بی خوابی ، الکل ، دود سیگار و آلودگی هوا اشاره کرد که نور خورشید مهمترین آنها می باشد.

ضمیمه :